DV-2

Na okraji Považskej Bystrice sa týči niekoľko zvláštnych veží. Merajú viac než tridsať metrov, postavené sú z betónu. Len málokto tuší, že ide o skúšobne, v ktorých sa svojho času ozýval rev jediných prúdových motorov, ktoré sa kedy vyrábali na Slovensku.

Vyvinuli ich v osemdesiatych rokoch československí a sovietski konštruktéri pre vtedajší štátny kolos Považské strojárne.

Tomu zodpovedal aj ich názov DV-2, alebo aj Dneper-Váh. Motory poháňali modernizovanú verziu podzvukových lietadiel Albatros, ktoré vyrábala česká fabrika Aero Vodochody.

 

Z rozprávania ľudí:

 

„Mala sa tu rozbehnúť výroba leteckých motorov v spolupráci s Rusmi. Tie letecké motory mali skratku DV2, čo znamená Dneper-Váh 2. Tým že prišiel 89. rok, potenciálny odberateľ zmizol – mali to byť štáty ako Lýbia, Kuba a ktoviekto ešte. Do tých, ktoré keď sme vstúpili do NATO, boli zaradené do zoznamu darebáckych štátov. Objekt nebol spustený. Sú tu nezavesené okná, pád režimu bol taký prudký, že ich ani nestihli zavesiť. Keby to urobili, tak by tá budova asi prežila. (JS 2011 08)“

 

podpor_nas_web