Kontakt

horecky_r
Ing. Roman Horecký
E-mail: info (zavináč) historickapb.sk
Tel.: 0908 580 (tri tri dva)

Rodený Žilinčan, vyštudoval materiálové inžinierstvo na Trenčianskej univerzite. Momentálne pracuje v zahraničí ako CAD konštruktér v oblasti automotive. Väčšinu svojho života vyrastal v Považskej Bystrici, meste s bohatou históriou, ktorú sa rozhodol odhaliť aj širšej verejnosti. Je zakladateľom webu historickapb.sk.

truchly_p
MUDr. Peter Truchlý
E-mail: peter.truchly (zavináč) gmail.com
Tel.: na vyžiadanie

Cez deň pracuje ako lekár, večer sa snaží zabudnúť na medicínu. Má rád históriu a špeciálne historické budovy. Mesto Považská Bystrica nie je bez histórie, má aj zaujímavé budovy ktoré si zaslúžia pozornosť. Historickú PB sledoval niekoľko rokov. Rozhodol sa pridať do tímu a pomôcť s obnovou židovského cintorína.

maros_hikanik
Ing. Maroš Hikaník
E-mail: mhtech (zavináč) mhtech.sk
Tel.: 0949 634 (dva štyri šesť)

Majiteľ escape room v Považskej Bystrici a učiteľ na Strednej priemyselnej škole v Považskej Bystrici. Narodil sa v našom meste, kde aj celý život vyrastal, preto mu nie je ľahostajné, že niečo čo malo hodnotu môže odísť navždy do zabudnutia.

terka
Mgr. art Tereza Rusnáková
E-mail: terka.rusnacka (zavináč) gmail.com
Tel.: na vyžiadanie

Vďaka množstvu voľného času (kvôli pandémii) začala objavovať svoje rodné mesto z iných uhlov ako bežný chodec, alebo turista. Objavila krásu mnohých miest, budov a objektov, ktoré jej nahradili cestovateľské chute. Stačí mať otvorené oči a naša PX nám má čo ponúknuť.

juraj_kallo
Mgr. Juraj Kallo
E-mail: juraj.kallo (zavináč) historickapb.sk
Tel.: na vyžiadanie

Vyštudoval odbornú históriu a učiteľstvo dejepisu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Zameriava sa na obdobie novovekých vojenských dejín Rakúsko-Uhorska s dôrazom na prvú svetovú vojnu. Venuje sa tiež regionálnym dejinám mesta Považská Bystrica a jej blízkeho okolia.

mgr_andrea_smolkova
Mgr. Andrea Smolková
E-mail: ada.smolkova (zavináč) gmail.com
Tel.: na vyžiadanie

Vyštudovaná kulturologička, divadelná ochotníčka, ktorej koníčkom sú knihy. V meste Považská Bystrica vyrastala a po štúdiách sa rozhodla, že sa do PB vráti a skúsi sa zamestnať v obore. Už niekoľko rokov pracuje v jednej z pamäťových, kultúrno-vzdelávacích inštitúcií v meste. Považská Bystrica má kultúrny potenciál, pričom k jeho rozvíjaniu prispievajú aj rôzne formy občianskych aktivít. OZ Historickej Považskej Bystrice sa podarilo v „online priestore“ zachytiť spoločne s Považskobystričanmi „historicko-kultúrnu pamäť mesta“. Myšlienku a cieľ tohto projektu sa bude snažiť napĺňať.

Za vznik stránky Historická Považská Bystrica môžeme ďakovať albumu starých fotografií na internete, ktoré neboli nijako popísané. Najčastejšími otázkami pri týchto fotografiách boli „Kde to je?, Čo je na tej fotke?, Tu bol niekedy…?“ a podobne. Práve to bolo prvým impulzom, ktorý vnukol jednému človeku a zároveň zakladateľovi stránky myšlienku vytvoriť interaktívnu mapu, na ktorej si každý nájde konkrétnu fotku, ktorá ho zaujíma a to aj s krátkym úryvkom z histórie.

Historická PB teda začala ako interaktívna mapa, využívajúca Google Maps. Ako propagačný nástroj si zvolila sociálnu sieť Facebook a v roku 27. júla 2017 začala prevádzkovať stránku s názvom „Považská Bystrica – historická mapa“. Tá bola neskôr premenovaná do dnešnej podoby – Historická Považská Bystrica. Presná lokalizácia miest a získavanie historických informácií neboli zo začiatku vôbec jednoduché aj vďaka faktu, že zakladateľ stránky a vyštudovaný strojár do tejto doby nejavil nikdy nejaký zvýšený záujem o históriu. Bolo sa tak treba učiť za pochodu.

Z jednoduchej lokalizácie pár fotografií sa však stávalo stále niečo väčšie. Starých záberov mesta totižto neúrekom pribúdalo, archív a knihy vyplavili množstvo zaujímavých informácií, ktoré nebolo schopné „vtlačiť“ do bublinky na Google Maps, no zároveň bola veľká škoda sa s nimi nepodeliť aj s ostatnými. Z toho dôvodu bola už 20. novembra 2017 spustená stránka www.historickapb.sk. Jej hlavným cieľom bola spočiatku archivácia starých historických článkov zo zaniknutých webov či starých novín. Práve úryvky zo starých novín môžete doteraz nájsť v sekcii „Médiá“ v našich Považskobystrických starinkách. Neskôr sa pridali aj panoramatické zábery, letecké snímky, počítačom dofarbené fotografie a v poslednom rade bolo tých informácií také množstvo, že sa spustila aj sekcia s blogovými článkami.

Stránka naberala na populatite a už teraz vieme, že náš nesmelý prvotný cieľ, získať v priebehu niekoľkých rokov aspoň 1000 sledovateľov, bol už po prvom roku prekonaný. Pomohla k tomu aj medializácia našej stránky. Prvou akciou, ktorá pomohla stránku zviditeľniť bola Expedičná kamera. Na prednáške, ktorá sa uskutočnila v kine Mier ostalo vtedy okolo 400 ľudí. V tento ďeň sme sa zároveň dostali prvýkrát aj do médií prostredníctvom televízie TV Považie. Neskôr vyšiel aj prvý rozhovor v Považskobystrických novinkách a nasledovali aj Považský Obzor a Rádio Regina západ. Druhú prednášku o histórii mesta nám umožnilo kultúrne centrum Cooltajner. Táto prednáška bola pre nás výnimočná aj vďaka tomu, že k doposieľ jedinému tvorcovi, Romanovi Horeckému, sa pridal ďalší nadšenec histórie, Peter Truchlý. Ten si vzal pod svoje krídla historické pamiatky a pripadla mu úloha obnovy židovského cintorína ako jednej z posledných dvoch historických pamiatok po židovskom obyvateľstve v našom meste.

Aktivity Historickej PB sa tak začali stávať finančne náročnejšie a dvaja ľudia na ne prestali stačiť. Z toho dôvodu sme pristúpili k tvorbe malých suvenírov v podobe grafík. Tie neboli výnimočné iba tým, že boli tlačené špeciálnou metódou, risografiou, ale hlavne tým, že zobrazujú historické pamiatky mesta Považská Bystrica. Cieľom tvorby grafík je nielen priniesť tieto pamiatky do vašich domovov, ale vďaka krátkemu úryvku priloženému ku každej grafike aj k zvyšovaniu povedomia o týchto pamiatkách. S riešením jedného problému však prichádza druhý. Peniaze na záchranu židovského cintorína a ďalšie aktivity stránky sa síce našli, tvorba a hlavne distribúcia však odkrajovali veľké množstvo času, ktoré mohlo byť využité na písanie nových článkov a začala tak stagnovať aj aktivita na internete. Z toho dôvodu sa do týmu pridal nový človek, Maroš Hikaník, ktorý si vzal na starosti všetky veci spojené s predajom a distribúciou grafík. Mnohí si to ani neuvedomili, ale pre stránku to bol ďalší míľnik a to nie spustením provizórneho eshopu, ale tým, že do tímu sa pridal po rodenom Žilinčanovi a Martinčanovi aj historicky prvý rodený Považskobystričan. ?

Stránka prekonala 4.000 sledovateľov na sociálnych sieťach, takmer 100 návštev webovej stránky denne a vybudovala si už aj určité meno medzi obyvateľmi aj vďaka neustále sa zvyšujúcej kvalite článkov. Ďalším ktokom bola expanzia na Instagram. O to sa postarala prvá žena medzi nami, Tereza Rusnáková. Tá navyše opäť o niečo rozšírila oblasť prinášaných článkov, keďže po Romanovi H., ktorý sa venuje najstaršej histórii mesta a Petrovi T., ktorý sa zaujíma o budovy a pamiatky, začala prinášať články z oblasti umenia.

Momentálne má stránka cez 5000 sledovateľov na sociálnych sieťach a pred sebou ďalšie ciele ako vývoj mobilnej aplikácie či vydanie vlastnej publikácie. Darí sa jej plniť aj ďalší cieľ a to je už spomínané zvyšovanie kvality článkov na čo najvyššiu úroveň. Z plagiátov z roku 2017, ktoré sa už na stránke nenachádzajú a kompilátov, ktoré prevažujú na stránke teraz sa snaží prejsť aj k odborným prácam, ktoré by mali hodnotu aj v historickej sfére. K tomu pomáha náš piaty a zatiaľ najmladší člen Juraj Kallo, ktorý je zároveň aj prvým členom, ktorý sa nielen že narodil v Považskobystrickom okrese, ale aj vyštudoval odbornú históriu a učiteľstvo dejepisu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Stránka tak spravila opäť ďalší krok vpred.

1. apríla sme boli oboznámení s tým, že OZ Historická Považská Bystrica bolo oficiálne zaregistrované. Odteraz teda vystupujeme už ako občianske združenie. Prvá členka, ktorá pribudla do tímu, už novozaloženého OZ-ka, je Andrea Smolková.

Pri týchto všetkých míľnikoch nemôžeme zabudnúť ani na ďalších ľudí, ktorí ,aj keď nie sú v našom tíme, prispeli aspoň jedným článkom či povesťou. Sú nimi Dávid Mikula, Laco Makay a Ľudmila Ješková.

A taktiež mnoho ľudí, ktorí nám prispeli nejakou starou fotografiou, či nejakou peknou spomienkou na našich stránkach.

Považskobystrické novinky č. 22/2020 – Odkaz na článok >

Považskobystrické novinky č. 49/2020 Odkaz na článok >

Považská24 – Odkaz na článok >

MY Považská BystricaOdkaz na článok >

Rádio Regina – Západ – Odkaz na podcast >

Scroll to Top